Aisha Hachem maakt Past Wall voor de Winkel van Utrecht
Mei 2026
Draad als taal
In het najaar van 2025 vroeg K.F. Hein Fonds kunstenaar Aisha Hachem een tijdelijke installatie te ontwerpen voor de tuin van de Winkel van Utrecht. Ze nam de opdracht aan en dook de afgelopen maanden de geschiedenis in van deze bijzondere erfgoedlocatie. Op donderdag 28 mei presenteert ze het resultaat: Past Wall.
Hachem maakt werk dat je niet zomaar kunt omschrijven. Haar installaties zijn geen objecten om naar te kijken, maar ruimtes om in te stappen. Deze installaties bestaan uit textiel, geluid en geborduurd draad, en stellen vragen die niet in één antwoord passen. Vragen over identiteit, over wat verdwijnt als je een plek verlaat, over wat je meeneemt en wat je verliest.
Hoe omschrijf jij jezelf als kunstenaar?
"Ik maak installaties om te bereiken wat taal niet goed kan vasthouden. Mijn werk creëert ruimtes waar belonging niet vaststaat, maar gevoeld, bevraagd en steeds opnieuw onderhandeld wordt. Weven en borduren zijn voor mij geen technieken, maar systemen waardoorheen iets aan de oppervlakte kan komen."
Mijn werk creëert ruimtes waar belonging niet vaststaat, maar gevoeld, bevraagd en steeds opnieuw onderhandeld wordt.
Welke thema's staan centraal in je werk?
"Geheugen, verplaatsing, belonging, censuur en de reconstructie van identiteit. Ik ben vooral geïnteresseerd in hoe culturele symbolen geschiedenissen dragen, hoe ze door generaties en geografieën reizen en wat er met ze gebeurt als ze worden verplaatst. Ik werk met Arabische textieltradities, maar dan zo bewerkt dat ze iets abstracts worden, iets intimers en soms moeilijk leesbaars."
Haar werk vraagt een langzamer soort aandacht. Niet de betekenis in één oogopslag, maar iets wat zich ontvouwt naarmate je langer kijkt, luistert en blijft staan.

"Vaak begint het klein. Een patroon dat ik me herinner uit een woonkamer. Een zin die ik oppik. Een verhaal dat zonder detail wordt verteld. Die fragmenten dragen een stille maar aanhoudende zwaarte. Geheugen is voor mij niet stabiel, het verschuift, herschrijft zichzelf en wordt onbetrouwbaar. Mijn werk volgt die instabiliteit. Het corrigeert haar niet."
Voor Past Wall dook Hachem de geschiedenis in van de Winkel van Utrecht. Een locatie met verhalen op en onder de grond, letterlijk. Die gelaagdheid vormt de basis van de installatie waar ze nu aan werkt.
Weven en borduren zijn voor mij geen technieken, maar systemen waardoorheen iets aan de oppervlakte kan komen.
Wat ben je aan het maken?
"Ik maak een sculpturale installatie van een grote stempelvorm, geconstrueerd in prikkeldraad, doormidden gesneden en in het landschap van de tuin ingebed. De vorm verwijst naar paspoortcontroles, toeristenstempels en administratieve zegels. Maar door het materiaal wordt hij iets instabiel en gevaarlijk. Door de stempel te doorsnijden, verliest hij zijn functie. Hij bevestigt geen toegang meer. Hij legt bloot wat er schuilt in systemen van classificatie en controle."
Geplaatst in de paden van de tuin ontmoet je het werk met je hele lichaam. Het is geen object om op afstand te bekijken, maar een onderbreking in je beweging.
Wat hoop je dat bezoekers meenemen?
"Een moment van ongemak en bewustwording. Dat iets gewoons, de tuin instappen, een plek doorlopen, ineens geladen voelt. Ik hoop dat bezoekers zich bewust worden van hun eigen beweging. Hoe makkelijk je ergens binnenkomt. Hoe onopgemerkt je passeert. En hoe een ruimte gedrag, verwachting en belonging stilzwijgend stuurt. Uiteindelijk hoop ik dat het de vraag oproept wat het betekent om ergens bij te horen. Niet als een vaststaande toestand, maar als iets dat steeds opnieuw wordt onderhandeld."
Past Wall is voor het publiek te zien en te beleven vanaf 29 mei in de Winkel van Utrecht, Domplein 9.