Zita Smit in het Tuinatelier
Juni 2026
Vier vragen aan haar.
De afgelopen drie maanden werkte Zita Smit in het Tuinatelier. Ze deed onderzoek naar het lichaam-geest dilemma, op zoek naar een herziene definitie van ons gedeelde mens-zijn. De tijd en ruimte van de residentie brachten haar werk dichter bij haarzelf dan ze van tevoren had verwacht.
Waar werkte je aan tijdens je periode in het Tuinatelier?
Aan een artistiek onderzoek over het lichaam-geest dilemma. Default//Reset is het archief dat ik daarvoor aan het opbouwen ben, en de voedingsbodem voor het project How to Human? Daarin ben ik op zoek naar een herziene definitie van onze gedeelde menselijke ervaring, met een duidelijke scheiding tussen identiteit en het "zijn van een mens".
Wat ik denk te weten: er is een lichaam, er zijn gedachten, en er is iets wat geen van beiden is maar toch bij mens-zijn hoort. Wat is dat? Tijdens de residentie heb ik visueel werk gemaakt waarin ik probeer te laten zien wat dat derde ding is. Daarin ontdekte ik dat ik een sterke voorkeur heb voor tweedimensionaal werk dat driedimensionaal lijkt, en dat de cirkel een terugkerend element is.
Is het anders dan je gewend bent?
Ja. Ik werk het liefst in korte residentieperiodes, maar deze drie maanden gaven ruimte aan iets anders: verdieping en vertraging. Ik mocht langzaam gaan. Deadlines kwamen op de achtergrond en het werk werd intiemer. Ik heb meer dan voorheen in mijn eigen lichaam-geest dilemma kunnen prikken. Dat heeft ervoor gezorgd dat het relatief algemene onderzoek van Default//Reset in gesprek is geraakt met mijn eigen identiteit. Die laag had ik eerder niet zo kunnen aanboren. Het onderzoek is een samenspel geworden tussen mijn eigen definities en die van anderen.
Hoe beviel het werken op deze plek?
Ontzettend goed. Het is een mooi atelier met veel licht, en de tuin is een prettige aanvulling. Het hele team van K.F. Hein Fonds voelt als een warm bad. Hun open houding en positieve insteek maken een groot verschil. Soms voelde het nog wat onwerkelijk om op de Maliebaan te mogen werken, in de achtertuin van zo'n mooi pand. Maar ook dat was snel goed te overwinnen.
Waar kunnen mensen je werk zien?
Op www.zitasmit.nl of via Instagram. Mijn eerstvolgende optreden is tijdens Vurige Tongen op Ruigoord. Mijn volgende expositie is nog nader te bepalen, houd de website in de gaten. Ik sta open voor allerlei samenwerkingen en uitwisselingen. Neem gerust contact op als je denkt dat we elkaar verder kunnen helpen.